Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

 Oficiální informace z webu SOS

Když je hráč současně rozhodčím aneb Ježek zahradníkem

Tisková zpráva předsednictva SOS k nerovnému postavení politických stran při projednávání výročních finančních zpráv politických stran za rok 2006.
8.6. 12.6. doplněno o poslední usnesení Kontrolního výboru a pléna Sněmovny v této věci.


TISKOVÁ ZPRÁVA
předsednictva SOS
26. května 2007

Když je hráč současně rozhodčím aneb Ježek zahradníkem

Nejprve pravidla, vlastně zákon

V zákoně 424/1991 Sb. je mimo jiné upraveno předkládání výroční finanční zprávy politických stran a hnutí a také státní příspěvek politickým stranám. Na konci zprávy najdete nejdůležitější citace ze zákona.

Strany rovné a rovnější

Strana pro otevřenou společnost podala svou Výroční finanční zprávu v řádném termínu. Při kontrole ve Sněmovně se ale ukázalo, že je sice vše jak má být, jen nebyla omylem přiložena kopie jedné darovací smlouvy.

Spolu s SOS podalo svou zprávu včas a přitom se dopustilo podobného „nedopatření“ celkem 29 stran. Dalších 77 stran nepodalo zprávu v zákonem daném termínu nebo vůbec.

Mezi těmi, kdo podal neúplnou výroční zprávu, byly všechny strany zastoupené ve sněmovně: ČSSD, KDU – ČSL, KSČM, ODS a Strana zelených. A tak se poslanci rozhodli, že si stanoví „náhradní termín“, do kdy si tyto strany závady odstraní. Tuto informaci však jaksi opomněli sdělit všem takto dotčeným stranám a potichu si dali své zprávy do pořádku. Jiná strana, která se chtěla něco dozvědět, tak mohla učinit pouze z internetových stránek sněmovny. Museli to však hledat v aktualitách a nikoli tam, kde by vám to přišlo nejúčelnější, tedy v usneseních Kontrolního výboru, který má agendu na starosti.

Kontrolní výbor se poté, nad rámec zákona, usnesl na tom, že zprávy, které v náhradním termínu strany doplnily, považuje za úplné a tudíž jim mohou být vyplaceny státní příspěvky za mandáty (poslanecké, senátorské a krajské). Jistě není náhodou, že to „stihly“ všechny sněmovní partaje. Toto usnesení poté schválilo i plénum sněmovny.

SOS se o neúplnosti své výroční zprávy dozvěděla náhodou a ihned jednu chybějící listinu doplnila. Do sněmovny však dorazila v ten samý den, kdy o věci hlasovala a rozhodla sněmovna. Do rukou členů kontrolního výboru se už nestihla doručit.

Pokopané kotníky

Předseda strany Pavel Rytíř neprodleně reagoval a poslal představitelům sněmovny dopis s žádostí o nové projednání zprávy SOS. Bohužel, SOS (a nejen SOS) nebyla vyslyšena. Jen díky předsedovi výboru Koníčkovi a několika dalším členům se žádost dostala na program jednání 17.5.2007 - v bodu různé. Díky poslanci Ježkovi z ODS však nejen že nedošlo k přijetí doplňujícího usnesení, ale nebylo umožněno ani minutové vystoupení Miloše Navrátila, který se za SOS jednání výboru jako host zúčastnil.
Kontrolní výbor k žádosti SOS nepřijal ani žádné usnesení. Došlo jen k ústní dohodě na tom, že předseda výboru písemně SOS odpoví a podá nám svou informaci o tom, že se výbor naší žádostí nezabýval. Dle kuloárních informací ale někteří poslanci nevylučují, že se k tomuto bodu vrátí v září 2007 ...

Jablonecký poslanec a místopředseda kontrolního výboru Libor Ježek měl poněkud plamennou řeč o tom, že jeho názor je pevný, znám a trvalý. Tedy že se nemají měnit pravidla hry uprostřed zápasu a tudíž není možné výroční zprávy projednávat opakovaně a donekonečna ... To je jistě správný princip. Nesměl by to ovšem prohlašovat někdo, kdo vědomě podpořil návrh na prodloužení lhůty nad rámec zákona pro svou stranu. Neměl by tak mluvit právě poslanec Ježek, který hraje hru, stanovuje její pravidla a ještě je sám sobě rozhodčím. Jeho konání spíše vzbuzuje dojem, že mělo jeden hlavní cíl – poškodit SOS, nejvážnějšího konkurenta ODS v Libereckém kraji.

Co dál?

Právní puristé by zřejmě celou věc pojali takto. Ta strana, která nepředložila zprávu včas nebo ji předložila včas ale neúplnou, by neměla dostat na ten daný rok žádné příspěvky za mandáty a měla by si na ně počkat do následujícího roku. Bez výjimky.

Na druhou stranu je přeci možné uznat, že se drobná administrativní chyba stane a pro obdobné situace by mohly existovat opravné prostředky. A strany by měly mít možnost, v případě, že ji zprávu zaslaly v zákonném termínu, přílohy doplnit. Stejně, jako vás k případnému doplnění vyzve např. finanční úřad po podání daňového přiznání.

Je nejvyšší čas ukončit praxi, že kontroloři kontrolují sami sebe a rozhodují politicky, nikoli věcně správně. Ideální by bylo, aby kontrola výroční finanční zprávy probíhala ve správním řízení. Politické strany si ovšem neumí představit, že by byly kontrolovány exekutivou. A to přesto, že je to exekutiva, která činnost stran povoluje a kontroluje (MV ČR). Naopak ovšem sněmovním politickým stranám vůbec nevadí, že kontrolují svou „politickou konkurenci“. Je čas zákonem předat kompetence někomu jinému a nejvhodnějším se jeví Nejvyšší kontrolní úřad, který by ve věci postupoval obdobně jako ve správním řízení. Byl by to jistě záslužný legislativní počin, na rozdíl od mnoha jiných.


Schváleno předsednictvem SOS dne 25.5.2007

Pavel Rytíř, v.r.
předseda Strany pro otevřenou společnost
rytir@stranaos.cz
mobil: 603 252 853


Podklady zpracoval:
Miloš Navrátil
SOS Olomouc
milos.navratil@atlas.cz


Doplněno o odkaz na usnesení Kontrolního výboru Poslanecké sněmovny PČR z 8.6.2007 Usnesení č. 116 zde
Doplněno o hlasování pléna Poslanecké sněmovny PČR 12.6.2007, ve kterém bylo konstatováno, že SOS má VFZ za rok 2006 bez závad. Záznam najdete zde.



Pro úplnost uvádíme citace ze zprávy Kontrolního výboru Sněmovny Parlamentu České republiky: „Výroční zprávy politických stran a hnutí za rok 2006, nedostatky ve výročních finančních zprávách politických stran podle zákona 424/1991 Sb. ke dni 10.4.2007“; více viz. www.psp.cz zpráva.
...

Česká strana sociálně demokratická
chyby v seznamech dárců - rozdílná rodná čísla u stejných dárců, rozdílné adresy a IČO u právnických osob,
přiložena smlouva, v které je uvedeno slovy dvěstěpadesát, vykázáno v přehledu 250 000 Kč

...
Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová
schází formuláře o nepeněžních darech podle vyhlášky 273/2005 Sb., údaje v přehledu v tisících Kč, má být v Kč

...
Komunistická strana Čech a Moravy
schází smlouvy u některých dárců nad 50 000 Kč (§18 odst. 3)

...
Občanská demokratická strana
schází smlouvy u některých dárců nad 50 000 Kč (§18 odst. 3)

...
Strana zelených
schází některé darovací smlouvy,
některé darovací smlouvy předloženy v neověřených kopiích
čísla v přehledech neodpovídají darovacím smlouvám
u některých dárců schází v přehledech identifikační čísla

...
Strana pro otevřenou společnost
schází darovací smlouvy (ve skutečnosti to byla pouze jedna darovací smlouva, neboť se jednalo o částku vyšší než 50 tisíc Kč a nižší než 100 tisíc Kč; viz. zákon)
...


Citace ze zákona 424/1991 Sb. o sdružování v politických stranách a v politických hnutích

Hospodaření polických stran

§18
(1) Strana a hnutí jsou povinny předložit každoročně do 1. dubna Poslanecké sněmovně k informaci výroční finanční zprávu, která zahrnuje
a) roční účetní výkazy podle zvláštních předpisů,
b) zprávu auditora o ověření roční účetní závěrky s výrokem bez výhrad,
c) přehled o celkových příjmech v členění podle § 17 odst. 4 a o výdajích v členění na provozní a mzdové výdaje, výdaje na daně a poplatky a výdaje na volby,
d) přehled o darech a dárcích s uvedením výše peněžitého daru, jména, příjmení, data narození a adresy místa pobytu dárce; je-li dárcem právnická osoba, uvede se její obchodní firma nebo název, sídlo a identifikační číslo,
e) přehled o hodnotě majetku získaného dědictvím; pokud hodnota takto získaného majetku přesahuje 100 000 Kč, uvede se zůstavitel,
f) přehled o členech, jejichž celkový členský příspěvek za rok je vyšší než 50 000 Kč s uvedením výše tohoto příspěvku, jejich jména, příjmení, data narození a adresy místa pobytu.
(2) Lhůta podle odstavce 1 je zachována, byla-li výroční finanční zpráva podána k doručení držiteli poštovní licence, popřípadě držiteli zvláštní poštovní licence nejpozději dne 1. dubna.
(3) Přesahuje-li dar svou celkovou hodnotou od jednoho dárce za rok 50 000 Kč, doloží se přehled o darech a dárcích podle odstavce 1 písm. d) ověřenými kopiemi darovacích smluv, které musí obsahovat údaje shodné s údaji v přehledu.
(4) Výroční finanční zprávu předkládá strana a hnutí na předepsaném formuláři s přílohami. Ministerstvo financí stanoví prováděcím předpisem vzor formuláře.
(5) Výroční finanční zpráva je úplná, obsahuje-li všechny požadované náležitosti podle odstavců 1 a 3 a je-li předložena na předepsaném formuláři s přílohami podle odstavce 4.
(6) Výroční finanční zpráva strany a hnutí je veřejná; lze do ní nahlédnout a pořizovat z ní výpis nebo její opis či kopii v Kanceláři Poslanecké sněmovny

§20

3) Nárok na stálý příspěvek nebo na příspěvek na mandát vzniká straně a hnutí, které předložily ve stanovené lhůtě (§ 18) úplnou výroční finanční zprávu (§ 18 odst. 5).

§ 20a

(2) Výplatu příspěvku na činnost Ministerstvo financí pozastaví, jestliže
a) výroční finanční zpráva nebyla Poslanecké sněmovně předložena,
b) předložená výroční zpráva je podle zjištění Poslanecké sněmovny neúplná, nebo
c) byla podána žaloba podle § 15.
Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor:
Ing. Pavel Rytíř | Vydáno dne 25. 05. 2007 | 3148 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: tisková zpráva SOS
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!