Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

Petr Hlávka napsal

Jak je to s Rómy v Rokycanech

Již mnohokrát se mi stalo, že když jsem s někým mluvil o Rokycanech, tak dotyčný začal slovy: "No jo, v Rokycanech, tam máte problémy s Rómy?!" Vždycky následuje moje odpověď, že sdělovací prostředky celou problematiku pořádně zkreslily (a bodejť ne, když se dnešní žurnalistika odbývá většinou po telefonu).

Nuže tedy, jak je to s Rómy v Rokycanech?

Žijí zde od konce II.světové války a vypráví se, že v Rokycanech náboráři zdrželi kočovné Rómy, aby získali pracovní síly pro železárny a doly v Ejpovicích.

Oproti jiným městům (znám situaci v Ústí nad Labem), rokycanští Rómové nebydlí pouze v jedné čtvrti, takže se nevytváří ghetto. Protože se mnozí zde narodili, cítí se být v Rokycanech doma. Přes peripetie s cestováním do Anglie a zpět. Ostatní rokycanští občané jsou na ně zvyklí a je běžné, že si na hřišti hrají společně děti bez ohledu na barvu pleti.

Rómové mají své folklorní soubory-známá je zpěvačka Věra Bílá, svá sdružení, oblíbené restaurace a pochopitelně svá sdružovací místa, na nichž se scházejí a debatují.

Politicky se Rómové po r.1989 angažovali v Rómské občanské iniciativě (ROI). V r.1994 oslovili naši stranu a nabídli nám své dva kandidáty na společnou kandidátku. Jednání posléze vyústila v ustavení širší volební koalice, kde byli za ROI pánové Ondřej Giňa a Štefan Červeňák.

Kandidátka získala 14% hlasů a tři mandáty (včetně místostarostky p.Halířové) v 21-členném zastupitelstvu. Rómové se sice do zastupitelstva nedostali, ale díky mnoha předvolebním schůzkám s nimi a díky našim členům - učitelům, se jedním z našich volebních bodů stalo předškolní vzdělávání Rómů. První s tímto nápadem přišel Antonín Veverka a po volbách je město Rokycany uvedlo do života. Dodnes toto vzdělávání pod záštitou města funguje!

Ondřej Giňa se později dostal do "bezkontaktního" konfliktu s městskou policií, když chtěl jít společně s početnou suitou vyjednávat o bytu svého syna (známého televizního reportéra) a paní místostarostka se bála s tak početnou "přesilou" jednat. Oni si nedali říci. Skončilo to vše zalehnutím Rómů na podlahu, když se obávali, že místo videokamery na ně policista míří pistolí.

Tato událost, společně s pozdějším konfliktem v jedné restauraci, kde mělo dojít k rasové diskriminaci, se staly mediálně známé. Od té doby jsou Rokycany považovány téměř za rasistické město.

O čtyři roky později v r.1998 jsme kandidovali na naší kandidátce dalšího Róma - pana Milana Tomáše a stejně tak v roce 2002. Volební program měl Milan Tomáš prostý - získat klubovnu pro Rómy. Tento bývalý házenkář a populární městský policista se sice nedostal do městského zastupitelstva, ale získával stále vysoký počet hlasů. Protože Rómové nejsou častými voliči, vyplývá z toho, že jej volil velký počet lidí bez ohledu na barvu pleti.

V městském zastupitelstvu máme v současné době pět mandátů včetně 1.místostarostky a náš zájem o rómskou komunitu nepolevil. V minulém roce jsme jim zprostředkovali možnost docházet do učeben a tělocvičny Střední odborné školy, kde mohli nacvičovat jejich folklórní soubory, kde se mohli scházet na křesťanských shromážděních a pracovat na počítačích. Na nájem přispělo město Rokycany.

V dubnu až červnu 2003 se nám podařilo vypracovat projekt doučování rómské mládeže a zajistit pro něj lektory z řad učitelů Střední odborné školy. Největší a trvalý zájem o doučování měli rómští žáčci ze základních škol. Vyučování zaplatil Róm Mikuláš Giňa ze svého zaměstnaneckého platu a město Rokycany.

Město Rokycany přispělo značnou měrou na opravu starého kostela, ve kterém se schází nově vzniklá pravoslavná komunita, založená rokycanskými Rómy. Město zajistilo i byt pro rómského duchovního.

Rómské problematice se soustavně věnuje rokycanská evangelická Diakonie - poskytuje v denním stacionáři prostor rómským dětem ke hrám.

V současné době probíhá v Rokycanech projekt financovaný vládou ČR prostřednictvím městského úřadu. Za celkovou sumu cca 1,2 mil Kč vybraní rómští asistenti pracují s problémovými rodinami svých spoluobčanů. V souvislosti s rozjížděním projektu se ozvaly hlasy o rasismu - šlo však spíš o projev netrpělivosti některých Rómů, kteří nechápali, že město chce mít jistotu, kam státní peníze poplynou.

Město i občané se snaží pomáhat rómským spoluobčanům jak se dá. Stále sice chybí klubovna - rýsuje se možnost v kasárnách až přejdou pod město. Jako učitel vidím velké rezervy rodičů-Rómů, ve starosti o školní vzdělávání i mimoškolní činnost jejich dětí - stále dost jich tráví čas u herních automatů. První vlaštovkou může být postoj pana Mikuláše Gini. Počkat si musíme, jak se projeví práce rómských asistentů.

Autor je předsedou zákadní organizace Strany pro otevřenou společnost a členem volebního sdružení Pro naše Rokycany

Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Ing. Petr Hlávka | Vydáno dne 30. 10. 2003 | 3433 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!