Jaromír Dvořák napsal

Je funkce ředitele školy politicky nebezpečná?

Úvaha kandidáta do Senátu o tom zda, politici uvádějí do funkcí "své lidi".

Už v roce 2000 se změnou zákona o státní správě a samosprávě, která vlastně způsobila, že zřizovatelem základních škol jsou obce a středních škol kraje, upozorňovali mnozí odborníci na nebezpečí zasahování komunálních politiků do chodu škol. Nešlo snad ani o to, že by třeba ředitel školy nepozdravil pana starostu a ten ho za to odvolal, ale spíše o to – mít na tomto pro každou obec, kraj důležitém místě „svého“ člověka. Jak ukazuje praxe, tyto obavy se potvrdily a vrátili jsme se tak, jako v mnohých jiných věcech, hluboko před rok 1989, kdy o těchto věcech rozhodovala stranická knížka. Nevěříte? Dva příklady z nedávné současnosti. Po posledních komunálních volbách na podzim 2006 nově zvolená vedení měst ( o odvolání rozhoduje rada města) v Dubé a Novém Boru odvolala ředitelky Základní školy, resp. Domova dětí a mládeže.Protože oba dva případy znám poměrně podrobně, dovolím si tvrdit, že to bylo ze zcela malicherných a především neopodstatněných důvodů.Nic nezfalšovaly, neobohatily se,neublížily dětem, tedy žádné závažné důvody, jak uvádí školský zákon. Pikantní v případě města Dubá je zejména to, že na odvolání tehdejší paní ředitelky Vondráčkové má největší „zásluhu“ současná starostka Šepsová, která byla sama z postu ředitelky školy dříve pravomocně odvolána kvůli finančním nesrovnalostem. Zcela evidentně vše vypadá jako vyřizování účtů i z následnou šikanou ( paní ředitelce bylo jako místo dalšího působení přidělen sklad, učit měla předměty, které neodpovídaly její aprobaci atp.).
Považuji proto rozhodnutí Okresního soudu v České Lípě ze 14. 4. 2008 o neplatnosti odvolání z funkce ředitelky v případě města Dubá za průlomové nejen pro českolipský region, ale pro celý kraj. Dobře znám celou řadu dalších případů, kdy ředitelé byli odvoláni, a radši než postoupit soudní i společenské martyrium odešli z rezortu či dokonce z regionu.
Prvky politizace nesou i procesy jmenování do těchto postů.Například dlouho dopředu se ví, kdo bude novým ředitelem a to i přesto, že uchazečů je více a konkurz ještě neproběhl, nebo příslušné orgány nerespektují výsledky konkurzu a jmenují někoho, kdo v pořadí vhodných kandidátů nebyl na prvním ani předním místě. Dnes je v oblibě, že konkurzní komise doporučí více účastníků konkurzů, aby si mohli politici „vybrat“.
Jediným řešením podle mě je návrat aspoň v této oblasti k odvětvovému řízení ministerstvem školství, kdyby vznikly komise složené z odborníků na vzdělávání a hospodaření ve školách a ty by bez regionálních politických zájmů jmenovaly ředitele škol. Pokud se tak nestane, zůstane ve školách strach z každých příštích voleb.

Mgr. Jaromír Dvořák
Krajský zastupitel a zastupitel Nového Boru za Stranu pro otevřenou společnost

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Mgr. Jaromír Dvořák | Vydáno dne 24. 04. 2008 | 3834 přečtení | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek