Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

Pavel Rytíř napsal

Olympijské hry, Praha, referendum

Blíží se termín, kdy se města mohou oficiálně ucházet o pořádání (letních) Olympijských her 2020. MOV předpokládá, že pořádání her podporují obyvatelé "uchazeče". Podpora se dá nejlépe zjistit v referendu.
Více o jedné snaze vyhlásit referendum najdete na www.olympijskereferendum.cz, s podporou senátorky Soni Paukrtové (nestraník, SOS).
SOS ve svém programu prosazuje využívání prvků přímé demokracie - kdy jindy je použít než pro takové rozhodování.


     V souvislosti s pořádáním Olympijských her by se slušelo začít již starými Řeky. Já však začnu rokem 1968. Tehdy se poprvé vážně uvažovalo s pořádáním OH v Praze a to v roce 1980. V živé paměti byly tehdy "kapesní" Olympiáda v Helsinkách 1952 i "starověká" v Římě 1960. Československo disponovalo zkušenostmi s pořádáním sportovních šampionátů v jednotlivých sportech i se Všesokolskými slety resp. Spartakiádami. Než však mohla být nějaká přihláška podána, tanky Sovětské armády odhlasovaly, že se nepodá. Mladí čtenáři mohou hádat, kde pak ta Olympiáda 1980 byla. Ano, v Moskvě.
     Domnívám se, že by olympijskému hnutí mohlo prospět, kdyby se Praha stala pořadatelem her, samozřejmě, že nikoliv her pokoušejících se překonat OH 1996 v Atlantě nebo OH 2008 v Pekingu. Inspirovat by se mohla právě těmi Helsinkami (rozsahem a atmosférou) a Římem (zasazením her do "historických kulis"). Inspirující by mohla být i spolupráce se sportovními svazy a podnikateli ze zemí střední a východní Evropy, kde jinak OH těžko kdy budou. Není třeba žádné fantazie k představě invaze fanoušků např. basketbalu z Litvy, házené z Chorvatska, volejbalu ze Srbska, vodního póla z Maďarska, vzpírání z Bulharska,.... Přeměny univerzitních kampusů v olympijské vesnice a zpět jsou již mnohokrát vyzkoušeny. Rozumné investice by se jistě využily i po olympijských hrách. Koneckonců i centrální stadion s atletickou dráhou v Atlantě je po OH využíván pro basebal. Město, ve kterém se uskutečnil summit MMF, NATO či návštěva prezidenta Obamy si jistě s nějakou Olympiádou poradí.
     Avšak ale. Je možné takové hry uspořádat ve městě, jehož vedení (a část obyvatel) se nesmíří ani s netradiční architekturou Kaplického knihovny. Ve státě a městě, které vyniká "schopností" stavět výrazně dráž než jinde v Evropě, a to se vyjadřuji diplomaticky. A ještě s přihlédnutím k zatížení života obyvatel Prahy i při citlivém (k obyvatelům) pořádání, o necitlivém ani nemluvě. A tak že spousta lidí věří spíše na tu drahou výstavbu než inspirativní stavby a průběh je evidentní. S instalací neschopných či všehoschopných funkcionářů tady jsou také bohaté zkušenosti. Spousta argumentů "z různých soudků" proti se dá nalézt "v Liberci", před, během a po MS v klasickém lyžování.
     Vzhledem k výše uvedeným rizikům (i mnoha dalších neuvedených) je nanejvýš vhodné, aby o pořádání takové akce rozhodli občané (rozuměj daňoví poplatníci) sami. Tedy v referendu. Vzhledem k tomu, že téměř dvacet let po Listopadu stále nemáme zákon o obecném referendu, tak alespoň v referendu městském.
     Svůj názor na referendum o pořádání OH můžete vyjádřit např. v anketě:
http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/olympiada-v-praze-rozhodnete-20090407.html

Text je osobním názorem autora.

PS Lidé ve světě od nás z Československa čekali po roce 1989 nějakou inspiraci, vycházející z jiných zkušeností a přitom základní demokratické tradice. Dočkali se pouze inspirativního prezidenta Havla (populárnějšího v USA než v ČR) a sametového rozpadu federace. Tak se sám bojím, že s inspirativními OH by to dopadlo taky tak nějak.
Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

| Autor: Ing. Pavel Rytíř | Vydáno dne 09. 04. 2009 | 3786 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server