Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

Pavel Nováček napsal

Rusi na dně

Někteří z nás dříve narozených si možná ještě pamatují starý vtip. Američtí astronauté z vesmíru hlásí: "Houstone, máme problém. Rusi natírají Měsíc na rudo." "Nechte je být", zní odpověď. "Ale právě už natřeli celý Měsíc na červeno." "Tak vezměte bílou barvu a napište tam Coca Cola."


     Rusi se na Měsíc nikdy ve skutečnosti nedostali. Před pár dny ale jedno prvenství získali. Spustili na dno Severního pólu ponorku s lidskou posádkou do hloubky více než čtyř kilometrů. Neobarvili dno oceánu na červeno, jen tam umístili svoji vlajku.

     Rusku nejde dnes už o ideologii, ale o něco mnohem pragmatičtějšího. Chtějí dokázat, že mořské dno je geologickým pokračováním Sibiře a co dosud bylo v mezinárodních vodách, je jejich. A nejde o málo. Jak kvůli globálním klimatickým změnám taje v Severním ledovém oceánu led, bude možné brzy zahájit těžbu ropy a plynu. Poslanec ruského parlamentu Artur Čilingarov, který se sám expedice zúčastnil, nenechává nikoho na pochybách: „Arktida vždycky byla ruská a takovou zůstane.“

     To však vůbec není jisté. Své nároky už vznesli a hodlají prosazovat Kanaďané, Dánové a určitě se přidají také Spojené státy, Finsko a Norsko. V Arktidě se totiž nachází obrovské zásoby fosilních paliv, které byly dříve kvůli arktickému ledovci technologicky a ekonomicky netěžitelné. To se však mění. Jednak kvůli již zmíněnému tání ledu, ale také a zejména kvůli ropnému zlomu.

     Svět začíná být nervózní, protože vyčerpání fosilních paliv přestává být námětem akademických sporů a začíná být černou můrou národních ekonomik i globálního hospodářského systému. Ropný zlom neznamená ještě vyčerpání ropy, ale dosažení bodu, kdy už není možné těžbu zvyšovat a ta naopak postupně začíná klesat. Tím, jak klesá nabídka, logicky roste cena.

     Spojené státy dosáhly na svém území (bez Aljašky) ropného zlomu už v roce 1970 (3,39 miliard barelů vytěžené ropy ročně), v roce 2005 už byly schopny těžit jen 1,31 miliardy barelů ropy ročně. A kdo jen trochu sleduje mezinárodní dění, ten dobře ví, co jsou Spojené státy, stejně jako další průmyslové i rozvíjející se země (např. Čína) ochotny a schopny udělat, aby si tento životně důležitý energetický zdroj opatřily. Podle odhadů mnoha petrogeologů a ropných prospektorů to vypadá, že celosvětově dosáhneme ropného zlomu už někdy v letech 2008 – 2015, podle největších optimistů někdy kolem roku 2035.

     Z 65 největších producentů ropy je jich za ropným zlomem už přes 50. Kromě Spojených států také Kuvajt, Norsko, Velká Británie, Mexiko a další. A také Rusko, proto je pro ně „dobytí“ dna u Severního pólu tak důležité.

     Ropný zlom se tedy může stát také zlomem ve vývoji civilizace. A to nejen té „naší“, euro-americké. Environmentalisté a další již několik desetiletí volají po vývoji a využívání alternativních, obnovitelných energetických zdrojů. Tento zápas však prohráváme a chybí nám dnes už další zdroj – čas. Léta jsme nereagovali, neinvestovali dostatečně do úspor ani do hledání alternativních zdrojů a je otázka, jestli toho budeme schopni, až cena fosilních paliv poletí nahoru a světové hospodářství se dostane do „neklidu“ (velmi diplomaticky řečeno).

     Celá věc má totiž jeden zásadní háček – energetickou návratnost. To je poměr mezi energií získanou a energií investovanou do získání zdroje. U ropy v počátcích těžby byl tento poměr báječný, 100 : 1. Na Blízkém východě dnes dosahujeme poměru 30 : 1, v ostatních místech těžby 10-35 : 1. Kvalitní uhlí má poměr 10-20 : 1, nekvalitní uhlí 4-10 : 1. Vodní elektrárny (podle přírodních podmínek a typu stavby) 10-40 : 1, větrné elektrárny 5-10 : 1. Jaderná energetika má poměr 4-5 : 1 a biopaliva v Evropě 0,9-4 : 1.

     Ropu je tedy prakticky nemožné při dnešním stavu poznání a dostupných technologií nahradit a hlavně nám chybí na hledání řešení čas. A čas nám bude nejspíše také chybět, abychom se bez velkých otřesů vyrovnali s důsledky ropného zlomu.

     Rusové, zdá se, vidí řešení v tom, že se prostě pokusí zabrat pro sebe Arktidu, čímž by také výrazně posílili své mocenské ambice. Osobně si myslím a doufám, že se jim to nepodaří.

(Faktografické údaje k ropnému zlomu jsou převzaty z článku Martina Kašíka „Ropný zlom a Richard Heinberg“, Ekolist 07/2007, str. 14 – 17.)
V Olomouci, 9. srpna 2007
Pavel Nováček
Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: RNDr. Pavel Nováček | Vydáno dne 12. 08. 2007 | 3150 přečtení | Počet komentářů: 15 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: články Pavla Nováčka
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server