Zamyšlení nad volebním výsledkem (nejen) KSČM. Psáno pro Strašický pytlík.
Začnu jako posledně. Volby skončily. Je nutné vyhlížet dopady těchto voleb. Vzhledem k obvyklému dobrovolně-povinnému přístupu elektorátu KSČM a obvyklé cochcárně většinové společnosti, tentokrát ještě umocněné naštvaností lidí na pravicovou vládu a její přístup k nutným reformám společnosti a její přípravu na náš život ve 21. století, skončily volby zrudnutím politické mapy ČR. Neviděl bych v tom žádnou velkou tragédii, protože do takto poničeného stavu veřejných financí se může hrnout ke vládě jen ten, kdo buď nemá žádné obranné reflexy (v Japonsku se jim říkalo „kamikadze“), nebo ten, kdo velmi touží po moci a zakrývá to kecy o sociálním cítění. Komunistům bohužel nedochází, že už v Ústavě nemají článek 4. o vedoucí úloze Strany, že není SSSR a jejich komunistická Internacionála už není, co bývala. Studenti středních stupňů stranického vzdělávání, VUMLů, Vokovické Sorbony to budou mít pouze s těmito znalostmi dost složité, protože si každý mohl v jejich volebních programech přečíst, že kapitalismus západního střihu odmítají a žádným tržním hospodářstvím ho nenahrazují. Zavést komunismus a nechat všechny ty obchodní řetězce, správní firmy, mobilní operátory s kapitalistickými zahraničními vlastníky je prostě blbost. Nedá se to změnit, dá se to jen podojit!
тмин
польза имбиря
KSČM často proklamované vystoupení z NATO, EU a dalších kapitalistických vynálezů bude velmi složité, řekl bych skoro nemožné, takže největší ze slibů této strany bude dost problematické uskutečnit.
Dalším slibem je zlepšení sociální situace docela velkého množství lidí. No jsem zvědav, jak se toto podaří realizovat. Sebrat všechno bohatým do desátého kolena (jak jsem se dočetl na anonymní Facebooku) a rozdat to chudým? Možná, jenže západní hranice už nejsou zadrátované, takže dost bohatých zvedne kotvy a s majetkem zmizí. Odeslat dnes po internetu peníze do banky mimo ČR už není až takový problém, jako do roku 1989, kdy nebyl internet a cesta na Západ byla pro většinu lidí zhola nemožná. V padesátých létech se také rušila bytová družstva s tím, že stát zajistí svým občanům bydlení lépe než kapitalistický vynález – bytová družstva. Na konci padesátých let se opět ze zákona zakládala, protože to první unáhlené tvrzení se nepodařilo státu uskutečnit.
Těžko lze dnes slibovat zavedení cenzury, blokaci internetu či omezování rozhlasového a televizního vysílání. A každý snad chápe, že bez cenzury je návrat k totalitě nemožný. Pokud by chtěli být komunisté úspěšní ve svém vládnutí, museli by cenzuru zavést, internet zrušit, což se jim asi nepodaří. Zrušit většinu novin, privátních televizních a rozhlasových stanic, zastavit přísun informací ze zahraničí asi také ne.
Nezbývá jim, než se smířit s tím, že zde máme kapitalismus a mohou ho jen redukovat, pokud na to budou peníze. Ne z komunistů v krajských vládách strach nejde. Jde strach z toho, co a jak budou dělat, když kapitalismus nechtějí a nic jiného než komunismus budovat neumějí. Zatím jsem nezaznamenal nějaké zásadní návrhy z jejich strany na řízení současné společnosti, kromě těch, které jsem popsal výše a kromě toho, že pořád říkají, jak je všechno špatně. Jak to je dobře a jak zařídit, aby se mohly změny prosadit úplně jiným směrem, jsem zatím nikde nečetl. Jen namátkou – tvrdí, že nový občanský zákoník je špatný. Jenže Občanský zákoník, ve kterém jsme si byli všichni rovní a který popisoval beztřídní společnost, už prostě platit nemůže. Je nefunkční.
Tvrdí, že Armáda sloužící NATO je špatná. Komu jinému by však měla sloužit, když jiné uskupení v Evropě není? Neutralita v našem případě je blbost. Nemáme lidi na sebeobranu jako třeba Švýcarsko. Nejsme jako oni. Tvrdí, že důchodová reforma je podvod na lidi. Jak ale zajistit vyplácení důchodů při průběžném systému, když počet obyvatel klesá a roste velmi rychle počet důchodců? Chtějí snad podporovat množení lidí? Kde budou bydlet, kdo jim dá práci?
Tvrdí, že zákoník práce je špatný. Ano, možná ano, ale jak donutit lidi v dílně, zvyklé na práci bez ochranných pomůcek, aby je chtěli, jak donutit lidi, aby podávali po celou pracovní dobu nejvyšší výkon, když to za socialismu bylo všechno tak jednoduché a moc se dělat nemuselo? Kolektivy soutěžící o titul „Brigáda socialistické práce“ už nejsou a k čemu také. Kdo si chce vydělat, dělá a nemusí na to mít povinně razítko v občance.
No a co my? Budeme se s tím muset smířit také a budeme muset začít přemýšlet, jak volit příště, případně si hodně dobře zdůvodnit, proč jsme volit nešli. Já si dokonce myslím, že pokud se někde komunisté k vládnutí nedostanou a nepředvedou, že si s mnoha kapitalistickými věcmi nevědí rady, nebude v této zemi klid. Lidé už zapomněli na „kůl v plotě“ a jeho vyprávěnky o životě v socialistickém blahobytu z Červeného Hrádku. Lidé si už ve většině nedovedou představit zrušit všechny ty LIDLY, TESKA, KAUFLANDY a chodit nakupovat do Jednoťáckých obchodů s pultovým prodejem. Mladí si už nedovedou představit opětné zavedení povinné základní vojenské služby. Lidé by určitě nechtěli zadrátované hranice. Lidé si už dnes nedovedou představit prázdnou dálnici s pár Žigulíky, Škodami 100 a Wartburgy, nicméně si nejsou schopni představit, jak by se to vyvíjelo, kdyby nebylo přechodu ke kapitalismu v roce 1990 až 1992, kdy vznikaly nejdůležitější zákony pro jeho stabilizaci. Bohužel byly dva roky málo na to, aby se všechno udělalo pořádně. Navíc mnoho tehdejších mocných se z politiky ztratilo do podnikání a zařídili se dobře. Jen pár lidí tehdy mělo peníze na nákup prodejen, hospod a malých firem a nakoupili si majetek, který dobře zúročili (dost měli třeba veksláci, kteří se vyvinuli na základě zavedení Tuzexových bonů místo zakázaných deviz). Jen pár komunistů mělo tehdy tu moc dostat se k informacím, které jim zaručily působení v nových hospodářských strukturách a vymanit se z beztřídní společnosti s nějakými těmi miliony. Prostě vyházet kompletně všechny komunisty na dlažbu měsíc po listopadu 1989 možné nebylo a kudy běhaly důležité informace, ví jen oni sami. A bylo to na všech úrovních, nejen v Praze a Bratislavě. Viz třeba privatizace Buzuluku Komárov, Marily Rokycany, Železáren v Hrádku, Favoritu Rokycany a dalších. Škoda mluvit.
Takže výsledky krajských voleb jsou podle mého názoru dobré. Lepší než když se zvolí jednobarevní hejtmanové po celé ČR. Teď bude teprve zajímavé jednání Asociace krajů. Už nebudou moci zasedat na ÚV nějaké jediné strany, ale budou se muset domlouvat. A jak znám pana Půtu z Liberce, nebude už všechno tak jednoduché jako dosud, kdy si předseda Asociace krajů pan Hašek prostě dělal co chtěl a v Lidovém domě mu to posvětili a nemuseli nikoho informovat.
http://ocredite.com/
František Nerad (sos-OF, ALTERNATIVA)
Obrázky (c) St. Rejchrt, 2012