Setkání virtuální společnosti sos-OF
Autor: Ing. František Nerad <frantisek.nerad(at)worldonline.cz>,
Téma: František Nerad napsal,
Vydáno dne: 25. 04. 2011
Ohlédnutí za schůzkou sos-OF v Praze. Psáno pro Strašický pytlík.
Po rozpadu liberálního Občanského hnutí v roce 1994 a liberální strany Svobodných demokratů v roce 1997 se začala formulovat nová liberální Strana pro otevřenou společnost. Od dubna roku 1998 fungovala a v podstatě funguje dodnes. Nicméně její zakladatelé, tj. většinou bývalí členové OH a SD z ní v roce 2010 odešli a zůstali tam převážně noví členové, naverbovaní „velrybářskými metodami“ v jednom kraji a několik členů na Opavsku a Olomoucku.
Zleva: senátorka S. Paukrtová, senátor R. Sequens, F. Nerad
Dnes tato strana zrušila své webové stránky, skoro vůbec neuspěla v komunálních volbách na podzim 2010 a je v podstatě na cestě k zániku. Největší podporu mají na Liberecku, kam ještě tečou peníze z Kraje a ze senátorského mandátu Soni Paukrtové a evidentně je nechtějí místní členové pustit dál a v Opavě, kde SOS velmi uspěla v komunálních volbách a získala tam podporu voličů, protože tam do SOS vstoupili rozumní lidé.
Bývalí členové OH a SD založili v roce 2010 „virtuální stolní společnost“, která
se politikou baví a nechce ji řídit. Společnost se nazývá „Sdružení pro občanskou společnost – otevřené fórum“ (zkratka SOS-OF – www.sos-of.cz). Setkáváme se podle možností 2-3x v roce a opravdu se bavíme tím, jak se dnes dělá politika nejen v Parlamentě, ale i v komunální sféře. Poslední setkání se odehrálo v restauraci U Medvídků v Praze v pátek 25.3.2011. Tohoto setkání se zúčastnila i Jiřina Dienstbierová a bylo si opravdu o čem povídat. Shodou okolností v tento den byly zahájeny volby do Senátu na Kladně, ve kterých pak druhý den uspěl Jiří Dienstbier mladší. Přišel i Václav Žák, jehož pohledy na současnou politiku jsou velmi zajímavé. Výměna zkušeností z různých částí republiky je velmi přínosná a docela dobře rozšiřuje naše pohledy na současné dění. Proto, abych byl v obraze, není nutné být v politické straně. Je ale pravda, že když bychom chtěli sedět v Parlamentu, je členství ve Straně základní podmínkou. Tam se ovšem posezení nenosí. Tam se musí panáčkovat v kravatách, barevných šálách a bez piva a obdivně vzhlížet k předsedovi. Protože se nemohli všichni v pátek zúčastnit, konalo se v sobotu další setkání příznivců v Trutnově.
Zleva: F. Mojžíš, P. Rytíř, J. Dienstbierová, F. Nerad, J. Erben, P. Nováček, M. Vajrauch, S. Mlčoch
Myslím si, že komunální politiku lze dělat jakoby nezávisle, ale určitě ne bez
nějakého názoru, jak jsme toho svědky v některých obcích a městech.
Mnoho lidí kandiduje na radnici třeba jen za jedním účelem vybudování „něčeho“, bez návaznosti na další věci.
Mnoho lidí chce obec vést a neví kam. Mnoho lidí si myslí, že když jsou v nějaké politické straně, jsou dost chytří na to být radními či starosty a nepochopili, že vést obec nemůže ideologie, ale praxe, zkušenosti a kontakty + nějaká představa o cíli. Tím cílem je komplexní rozvoj obce, dodržování práva a předem stanovených pravidel a to neumí každý. No a právě proto se schází občas naše virtuální stolní společnost, kde si vyměníme zkušenosti, poslechneme zkušené a nasajeme nálady z Občanského fóra.
Všichni členové SOS – OF fungují v komunální politice, ale jako nestraníci a ve většině obcí, kde kandidovali uspěli, na rozdíl od členů SOS (mimo Opavu).
Více v tabulce..
Ing. František Nerad (kdysi člen OH, SD, Strany pro otevřenou společnost)
Upraveno redakcí. Foto: archiv autora.